Polish Czech English French German Italian Russian Slovenian Spanish


WAŻNE TELEFONY

BIZNES

LINKI





ekologia


sczepienia









logozwiazek

Na tropie historii i przygody PDF Drukuj Email
środa, 03 sierpnia 2016 07:16

argaiv1530

W takie intrygujące hasło wpisaliśmy swój pomysł na projekt zgłoszony do konkursu powiatowego organizowanego przez chełmińskie Starostwo z cyklu „Kulturowe Dziedzictwo Naszego Sołectwa”.


Autorkami projektu są: M. Cyrklaf – A. Dalke – R. Poraszka Na jego realizację wieś Chrusty otrzymała 900zł.


Działanie skierowane zostało głównie do dwu najliczniejszych grup wiekowych tj. dzieci oraz ich rodziców, ale także do wszystkich, którym temat i forma przypadły do gustu.


Zawartość projektu oparta została na historii wsi Chrusty i przygodzie. Wybraliśmy taką niecodzienną formę jako alternatywę dla kanapowego sposobu spędzania wolnego czasu , żeby pokazać najmłodszym, że świat nie składa się wyłącznie z innowacji.


Projekt zakładał inspirowanie aktywności mieszkańców w zakresie dbałości o upowszechnianie historii naszej wsi, oraz zwiększenie oferty edukacyjno - poznawczej z elementami rekreacji dla dzieci i dorosłych z Chrust, oraz osób z ościennych wiosek - zaprzyjaźnionych ze świetlicą wiejską w czasie od 20.06.2016 r.  do 31.07. 2016 r.


Celem projektu było ukazanie różnorodności działań na rzecz propagowania wśród mieszkańców potrzeby utożsamiania się z miejscem pochodzenia, identyfikacji z miejscem urodzenia, oraz radością z odkrywania i poznawania.


Motto naszego projektu: „Jestem ze wsi, to brzmi dumnie, mieszkam w Chrustach a to zobowiązuje”.


Cały projekt składał się z trzech elementów. Bazując na regule podchodów przeprowadziliśmy grę terenową, w której to tropiliśmy historię naszej wsi. Poszczególne zadania gry terenowej wymagały od uczestników odnajdywania się topografii wsi, wykonywania zadań, uczestniczenia w zabawach typowych dla lat młodości babć i dziadków, odgadywania zagadek, rozpoznawania i nazywania roślin. Punktem docelowym wyprawy było przejście po wskazówkach ukrytych w listach do Krzyża Męki Pańskiej, który jest ważną częścią dziedzictwa kulturowego sołectwa Chrusty.


Wyprawa do Muzeum Etnograficznego w Toruniu to kolejny etap projektu - dzięki któremu uczestnicy mogli zobaczyć, poczuć, doświadczyć jak ważnym elementem jest dziedzictwo kulturowe i jak pieczołowicie się je chroni. Dorośli mogli powrócić do wspomnień z dzieciństwa, młodzież ocenić jak wielki skok cywilizacyjny dokonał się na wsi polskiej, a dzieci skorzystały z zajęć edukacyjnych poprowadzonych przez pracownika muzeum pt. „100 lat temu na wsi”.




Natomiast spacer po toruńskiej starówce dopełnił znakomicie temat, mogliśmy pokazać uczestnikom narodowe dziedzictwo kulturowe najwyższej klasy.



Uczestnicy podsumowali projekt 30 lipca br. w świetlicy wiejskiej w towarzystwie własnym , oraz - kuchu z blachy, ogórka kiszonego z kruża, pajdy chleba ze smalcem, kartofla w łupinie, wspomnień, oraz fantastycznego występu dwu i pół letniej Wikusi Ropińskiej, która bez tremy, przepięknie i bezbłędnie zaśpiewała ,,śpiewanko – rymowankę” zapamiętaną z warsztatów w muzeum.
Czym udowodniliśmy, że dziedzictwo kulturowe naszego sołectwa niejedno ma oblicze.


Fotorelacja


Sołtys wsi Chrusty – R. Poraszka


,, Na tropie historii i przygody,,

W takie intrygujące hasło wpisaliśmy swój pomysł na projekt zgłoszony do konkursu powiatowego organizowanego przez chełmińskie Starostwo z cyklu

,,Kulturowe Dziedzictwo Naszego Sołectwa ,,

Autorkami projektu są : M. Cyrklaf – A. Dalke – R. Poraszka

Na realizację projektu wieś Chrusty otrzymała 900zł .

Działanie skierowane zostało głównie do dwu najliczniejszych grup wiekowych tj dzieci oraz ich rodziców , ale także do wszystkich, którym temat i forma przypadły do gustu.

Zawartość projektu oparta została na historii wsi Chrusty i przygodzie . Wybraliśmy taką niecodzienną formę jako alternatywę dla kanapowego sposobu spędzania wolnego czasu , żeby pokazać najmłodszym ,że świat nie składa się wyłącznie z innowacji .

Projekt zakładał inspirowanie aktywności mieszkańców w zakresie dbałości o upowszechnianie historii naszej wsi , oraz zwiększenie oferty edukacyjno-poznawczej z elementami rekreacji dla dzieci i dorosłych z Chrust , oraz osób z ościennych wiosek - zaprzyjaźnionych ze świetlicą wiejską w czasie od 20 .06.2016 do 31.07. 2016.

Celem projektu było ukazanie różnorodności działań na rzecz propagowania wśród mieszkańców potrzeby utożsamiania się z miejscem pochodzenia , identyfikacji z miejscem urodzenia , oraz radością z odkrywania i poznawania .

Motto naszego projektu

,, Jestem ze wsi , to brzmi dumnie , mieszkam w Chrustach a to

zobowiązuje,,

Cały projekt składał się z trzech elementów . Bazując na regule podchodów przeprowadziliśmy grę terenową w której to tropiliśmy historię naszej wsi . Poszczególne zadania gry terenowej wymagały od uczestników odnajdywania się topografii wsi , wykonywania zadań , uczestniczenia w zabawach typowych dla lat młodości babć i dziadków ,odgadywania zagadek, rozpoznawania i nazywania roślin .Punktem docelowym wyprawy było przejście po wskazówkach ukrytych w listach do Krzyża Męki Pąńskiej , który jest ważną częścią dziedzictwa kulturowego sołectwa Chrusty.

Wyprawa do Muzeum Etnograficznego w Toruniu to kolejny etap projektu - dzięki któremu uczestnicy mogli zobaczyć ,poczuć , doświadczyć jak ważnym elementem jest dziedzictwo kulturowe i jak pieczołowicie się je chroni . Dorośli mogli powrócić do wspomnień z dzieciństwa , młodzież ocenić jak wielki skok cywilizacyjny dokonał się na wsi polskiej, a dzieci skorzystały z zajęć edukacyjnych poprowadzonych przez pracownika muzeum pt. ,,100 lat temu na wsi,,

Natomiast spacer po toruńskiej starówce dopełnił znakomicie temat , mogliśmy pokazać uczestnikom narodowe dziedzictwo kulturowe najwyższej klasy.
Uczestnicy podsumowali projekt 30 lipca br. w świetlicy wiejskiej w towarzystwie własnym ,oraz - kuchu z blachy , ogórka kiszonego z kruża , pajdy chleba ze smalcem , kartofla w łupinie , wspomnień, oraz fantastycznego występu dwu i pół letniej Wikusi Ropińskiej , która bez tremy , przepięknie i bezbłędnie zaśpiewała ,,śpiewanko-rymowankę zapamiętaną z warsztatów w muzeum.

czym udowodniliśmy ,że dziedzictwo kulturowe naszego sołectwa niejedno ma oblicze.

Sołtys wsi Chrusty – R. Poraszka



 

Copyright Gmina Lisewo 2010
Webmaster: Lukass