Polish Czech English French German Italian Russian Slovenian Spanish


WAŻNE TELEFONY

BIZNES

LINKI

ekologia


sczepienia

logozwiazek

Victoria Lisewo PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 13 stycznia 2011 13:05

Ludowy Klub Sportowy "Victoria" powstał w 1948 roku. Założycielami była grupa sportowców i działaczy: Maria Wielińska, Henryk Lamparski, Kazimierz Szpręglewski oraz Kaziemierz Wenda. Początkowo istniało w klubie kilka sekcji, wśród nich piłka nożna, siatkówka oraz tenis stołowy. Działalność sportowa była improwizowana, a rozgrywki nieregularne.

argaiv1865

argaiv1233


 

Obok działalności sportowej prowadzono też działalność kulturalną. Szczególną popularnością cieszył się miejscowy teatr wystawiający między innymi "Damy i huzary" Aleksandra Fredry. Działacze klubowi organizowali także zabawy i festyny ludowe. Bardzo aktywne w klubie były panie, przez dość długi okres czasu to one kierowały działalnością klubu, najaktywniejsze z nich były siostry Szymańskie - Krystyna, Zofia i Gabriela.

 

 W latach 60- tych pracą klubu kierowali Witold Jaworski, Tadeusz Graszek i Zdzisław Papierowski. W tym także czasie klub brał udział w rozgrywkach ligowych, piłkarze dość szybko awansowali do klasy "B", a następnie do klasy "A". W latach 70-tych klub utrzymywał swą piłkarską pozycję, do grona działaczy dołączył Jerzy Lamparski. Największe jak dotąd sukcesy klub osiągnął na przełomie lat 80/90-tych dzięki połączeniu "Victorii" z klubami "Romir" i "Agrom" Lipienek, uczestniczył w rozgrywkach V ligi. Pracą klubu "Victoria-Romir-Agrom" kierował Roman Moskal. W 1998 roku klub powrócił do swej pierwotnej nazwy "Victoria" w skład zarządu weszli: Bogdan Taczyński, Marek Szpręglewski, Zdzisław Papierowski, Krzysztof Mucha oraz Maciej Bartoszewki.

 

W rozgrywkach piłkarskich klasy "A" uczestniczą seniorzy, a w rozgrywkach młodzieżowych juniorzy młodsi. Od 2002 roku pracą zarządu kieruje Witold Jaworski, a do grona działaczy dołączył Zbigniew Smolny. Klub korzysta z pomocy finansowej Rady Gminy oraz z życzliwości miejscowych sponsorów. Rozgrywki piłkarskie odbywają się na stadionie gminnym przy ul. Toruńskiej istniejącym od 1965 roku. Obok aktywnych działaczy ma też klub wielu wiernych piłkarzy wśród, których przewijają się całe rodziny: Wendów, Behrendtów, Kurzawa, Lewandowskich oraz Kierzkowskich.

 

W sezonie piłkarskim 2005/2006 Victoria Lisewo zajęła pierwsze miejsce w rozgrywkach A klasy podokręgu toruńskiego i awansowała do ligi okręgowej (V liga).

 Bogdan Taczyński


www.lksvictorialisewo1948.futbolowo.pl

 

Copyright Gmina Lisewo 2010
Webmaster: Lukass