Polish Czech English French German Italian Russian Slovenian Spanish


WAŻNE TELEFONY

BIZNES

LINKI

ekologia


sczepienia

logozwiazek

Aerobik PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 13 stycznia 2011 13:17

Ćwiczyć czy chorować ?

argaiv1865

argaiv1233Współczesna cywilizacja oprócz dobrodziejstw związanych z postępem naukowo-technicznym jest przyczyna zjawisk ujemnie wpływających na stan zdrowia człowieka, a tym samym na skrócenie średniej wieku życia. Analizy naukowe przewidują, że przeciętna długość życia człowieka może wynosić 120 lat. Obecnie  wynosi około 70 lat.

 

Do niekorzystnych dla organizmu człowieka czynników należy zaliczyć zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby  i żywności. Za główną przyczynę powstawania wielu chorób  uznano nieprawidłowe żywienie i brak aktywności fizycznej. Współczesny człowiek ograniczył aktywność fizyczną nie zmniejszając kaloryczności pożywienia, co sprzyja otyłości, upośledza krążenie krwi, osłabia ścięgna i mięśnie.

 

Aktywność fizyczna jest czynnikiem wpływającym pozytywnie na stan zdrowia. Dotyczy to w szczególności:
1. schorzeń układu krążenia (40 % populacji w krajach wysoko rozwiniętych),
2. osteoporozy,
3. wad postawy i skrzywień kręgosłupa (80 % populacji dorosłych),
4. problemów z ograniczeniem ruchu w stawach.

 

Ćwiczenia ruchowe powodują zwiększenie masy mięśniowej, wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha, służąc tym samym utrzymaniu w dobrej formie kręgosłupa. Aktywność fizyczna jest jedyną metodą zapobiegania i hamowania rozwoju procesów zwyrodnieniowych.

 

Na pytanie "ćwiczyć czy chorować ?" odpowiedzieli sobie mieszkańcy Lisewa. Zdają oni sobie sprawę z dobrodziejstw jakie niesie dla zdrowia aktywność fizyczna w każdym wieku.

 

Już od czterech lat istnieją w Lisewie zajęcia aerobiku. W ćwiczeniach uczestniczą mieszkanki w przedziale wiekowym od 15 do 60 lat. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po jednej godzinie. Oprócz ćwiczeń w sali gimnastycznej co pewien czas grupa wyjeżdża na krytą pływalnię do Świecia.

 

 

Takie podejście do problemu zdrowia i aktywności jest godne naśladowania, a dobra kondycja fizyczna i psychiczna uczestników zajęć sportowych może być zachętą dla innych, którzy są na razie obserwatorami.


Aleksandra Uchacz

 

Fotografie


 

Copyright Gmina Lisewo 2010
Webmaster: Lukass